Завршни испит

Циљ програма завршног испита

Циљ програма завршног испита у основном образовању и васпитању је сагласно Закону о основама система образовања и васпитања, припрема ученика за полагање завршног испита на крају обавезног основног образовања.

Завршним испитом процењује се колико је ученик током осмогодишњег школовања овладао знањима и умењима из српског односно матерњег језика, математике, историје, географије, биологије, физике и хемије. Завршни испит након завршеног осмог разреда полажу сви ученици. Завршни испит ученици ће полагати у основним школама у којима су завршили осми разред. Ученици полажу завршни испит писаним путем, решавањем тестова. Полажу се тест из српског језика, математике и из изборног предмета. 

Образовни стандрди за крај обавезног образовања дефинисани су на три нивоа постигнућа- основном, средњем и напредном нивоу. Нивои образовних стандарда описују захтеве различите тежине, когнитивне комплексности и обима знања, од једноставнијих ка сложеним. Сваки наредни ниво подразуимева да је ученик овладао знањима и вештинама са претходног нивоа.

Тестови које ученици решавају на завршном испиту садрже задатке којима се испитује оствареност образовних стандарда са основног, средњег и напредног нивоа. Тестови су конципирани тако да обухватају све нивое знања и све садржаје који су процењени као темељни и од суштинског значаја за наставак школовања.

Ученик по основу општег успеха и успеха на завршном испиту остварује укупно 100 бодова , и то највише 60 бодова по основу општег успеха, а на основу успеха на завршном испиту највише 40 бодова.

Обавештење за ученике и родитеље

УПУТСТВО ЗА УЧЕНИКЕ И РОДИТЕЉЕ, ОДНОСНО ДРУГЕ ЗАКОНСКЕ ЗАСТУПНИКЕ УЧЕНИКА

  • Завршни испит полажу сви ученици осмог разреда, као и одрасли који стичу основно образовање у складу са законом који се уређује образовање одраслих.
  • Завршни испит ученици осмог разреда полажу три дана – првог дана се полаже српски, односно матерњи језик, другог математикa, а трећег тест из изборног предмета, док полазници (ФООО) полажу један дан;
  • Ученици имају обавезу да пре приступања испиту са одељењским старешином благовремено провере тачност својих личних података и података о успеху током школовања у бази података.
  • Испит сва три дана почиње у 9.00 часова и траје 120 минута.
  • Ученици су дужни да у школу дођу најкасније до 8.15 часова сва три дана одржавања испита.
  • Школа обезбеђује по две плаве хемијске оловке за сваког ученика.
  • На испит из српског, односно матерњег језика и на испит на коме се полаже изборни предмет ученици треба да понесу и графитну оловку и гумицу.
  • На испит из математике ученици треба да понесу графитну оловку, гумицу, лењир, тругао и шестар.
  • Ученици се распоређују у простор за полагање, односно у учионице (ходнике) према утврђеном Једниственом списку ученика (редни број са списка одговара броју места за полагање – означеном на клупи).

Опште напомене

  • Препоручује се да ученици одговоре прво пишу графитном оловком (што није обавезно), а тек на крају плавом хемијском оловком. Ово је важно, јер се одговори написани графитном оловком, као ни преправљани одговори написани хемијском оловком или хемијском оловком друге осим плаве боје, неће признавати при бодовању. Употреба хемијске оловке тзв. пиши- бриши није дозвољена (мастило ове оловке је нестабилно при загревању, што приликом скенирања тестова за прегледање може да доведе до нестајања записа).
  • На завршном испиту није дозвољено коришћење мобилних телефона, калкулатора, бележака, папира, нити других материјала који не спадају у прописан прибор за испит. Ученици су дужни да на за то предвиђено место, испред учионице, одложе своје торбе, искључене мобилне телефоне, калкулаторе и друга техничка помагала, пернице, белешке, папире, храну и слично, осим воде/освежавајућег напитка.
  • На испиту није дозвољено преписивање, разговор међу ученицима и ометање других ученика. Ученици ће бити удаљени са испита уколико не поштују прописану процедуру на испиту и упутства дата од стране дежурних наставника. Ученик који буде удаљен са теста добиће нула бодова на том тесту.
  • Ученик који је удаљен са теста у следећем року може да полаже тест са кога је удаљен.
  • Ученицима није дозвољено да напуштају просторију у којој се полаже испит пре 9.45 часова.
  • Када ученици заврше израду теста, треба да позову дежурног наставника подизањем руке и да после предаје теста, напусте простор тако да не ремете рад других ученика.

 

  • После објављивања привремених резултата, ученици имају право увида у свој тест, a заједно са родитељем, односно другим законским заступником и право приговора првостепеној комисији за приговоре уколико сматрају да су оштећени.
  • Приликом провере резултата на појединачним тестовима на завршном испиту ученици треба да имају јасну и прецизну информацију о начину приказивања резултата на тестовима и начину бодовања.
  • Остваривање права на увид у тест и приговор може се обавити електронским путем на порталу Моја средња школа https://mojasrednjaskola.gov.rs, у складу са упутством на омотници теста – Примерак за ученика или непосредно у простору школе.
  • Правилником о програму завршног испита у основном образовању и васпитању утврђено је да је у укупом броју од највише 40 бодова на завршном испиту, удео појединачних тестова је: највише 13 бодова из српског, односно матерњег језика, највише 13 бодова из математике и највише 14 бодова на тесту из изборног предмета.
  • На сваком појединачном тесту ученик решава 20 задатака, тј. максималан резултат на тесту је 20. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова за упис, тј. прерачунат резултат постигнут на тесту.
  • Бодови које је ученик остварио за упис у средњу школу израчунавају се тако што се резултат постигнут на тесту из српског, односно матерњег језика и математике множи коефицијентом 0,65, а резултат постигнут на тесту из изборног предмета множи са коефицијентом 0,7.
  • Формула за израчунавање броја бодова које је ученик има на основу општег успеха и резултата постигнутих на завршном испиту:
  • Укупан број бодова за упис = (VI + VII + VIII) ∙ 4 + 0,65 ∙ СЈ + 0,65 ∙ МА + 0,7 ∙ ИП

VI – општи успех на крају VI разреда

VII – општи успех на крају VII  разреда

VIII – општи успех на крају VIII разреда

СЈ – резултат на тесту из српског / матерњег језика

МА – резултат на тесту из математике

ИП – резултат на тесту из изборног предмета

То значи да ће ученик који, на пример, има резултат 17 бодова на тесту из српског језика остварити 11,05 бодова на том тесту. Ради прецизног увида у постигнућа током и на крају испита, сваки ученик ће имати увид у два податка – резултат на тесту и број бодова на тесту, тј. прерачунат резултат постигнут на тесту.

  • Формула за израчунавање броја бодова који полазник има на основу општег успеха и резултата постигнутих на завршном испиту:
  • Укупан број бодова за упис = ( VI + VII + VIII) ∙ 4 + ЈТ (ЗСЈ + ЗМА + ЗИП) VI – општи успех на крају VI разреда

VII – општи успех на крају VII разреда VIII – општи успех на крају VIII разреда

ЈТ (ЗСЈ + ЗМА + ЗИП) – резултат јединственог теста (задаци из српког/матерњег, језика, задаци из математике и изборног предмета)

Молимо родитеље, односно друге законске заступнике да:

  • Воде рачуна да ученици доручкују и попију воду пре почетка завршног испита.
  • Провере да ли су ученици понели потребан прибор за рад и ђачку књижицу.
  • У провери резултата на појединачним тестовима на завршном испиту родитељи, односно други законски заступници ученика треба да имају јасну и прецизну информацију о начину приказивања резултата на тестовима и начину бодовања.

Термини одржавања припремне наставе за завршни испит


Цитати познатих личности

Alea iacta est - Коцка је бачена.

Латинска изрека